Tworzenie i edycja pliku roboczego
Dokumenty robocze, w których współpracownicy wprowadzają zmiany, są w istocie „klonami” pliku projektu. Jeśli dany projekt używa serwera pracy zespołowej, aby użytkownicy mogli tworzyć lub edytować pliki robocze, serwer musi być włączony (zob. Serwer pracy zespołowej).
W raz utworzonym pliku roboczym możesz kontynuować pracę aż do ukończenia projektu. Poszczególni użytkownicy mogą utworzyć kilka plików roboczych dla określonego pliku projektu, lecz daną warstwę lub obiekt mogą zarezerwować za każdym razem tylko w jednym dokumencie roboczym.
Aby utworzyć lub edytować plik roboczy, wykonaj następujące czynności:
Otwórz plik projektu (.vwxp) w programie Vectorworks w następujący sposób.
Udostępnianie lokalne: Kliknij dwukrotnie plik projektu lub przejdź do menu Plik > Otwórz, a następnie zaznacz wybrany plik.
Udostępnianie za pośrednictwem serwera: Zaznacz Plik > Otwórz plik projektu z serwera. W otwartym oknie dialogowym kliknij listę URL i wybierz z niej serwer pracy zespołowej adekwatny dla danego projektu lub kliknij opcję Dostosuj i wprowadź własny adres URL serwera spoza listy. Podfoldery w folderze projektu serwera wyświetlają się po lewej stronie. W prawej części zaznacz wybrany plik projektu i kliknij OK.
Jeśli nie posiadasz pliku roboczego, a serwer jest w danym momencie niedostępny, przez co nie możesz go utworzyć, zaznacz Plik > Otwórz, aby otworzyć plik projektu. Następnie wybierz opcję, aby utworzyć zwyczajny plik .vwx, w którym będziesz mógł tymczasowo pracować. Gdy tylko serwer będzie z powrotem dostępny, utwórz plik roboczy, zarezerwuj elementy, które mają zostać zmienione, a następnie przekopiuj zmiany, które wprowadziłeś dotąd do swojego tymczasowego pliku.
Gdy otworzysz plik projektu po raz pierwszy, zostanie otwarte okno dialogowe Nowy dokument roboczy. W razie potrzeby zaznacz odpowiednią opcję, aby pominąć to okno dialogowe i za każdym otwarciem pliku projektu automatycznie utworzyć nowy dokument roboczy. Kliknij OK.
Plik roboczy otrzyma tę samą nazwę co plik projektu, z dodaną na końcu nazwą użytkownika, np. ProjektX_jkowalski.vwxw.
Zarezerwuj elementy projektu, nad którymi chcesz pracować, jedną z następujących metod:
Zaznacz Plik > Udostępnianie projektu i zarezerwuj warstwę(-y). Zob. Zakładka Warstwy.
Otwórz okno dialogowe „Organizacja” lub paletę Nawigacja (wymagana wersja branżowa Vectorworks). Kliknij wybraną warstwę projektową, arkusz prezentacji lub okno widoku prawym przyciskiem myszy i wybierz z menu kontekstowego polecenie Rezerwuj.
Zaznacz w swoim pliku roboczym obiekt(-y), a następnie kliknij polecenie Modyfikacja > Rezerwuj lub kliknij obiekty prawym przyciskiem myszy i wybierz z menu kontekstowego polecenie Rezerwuj. Zob. Rezerwacja określonego obiektu.
Zaznacz Narzędzia > Rezerwacja niestandardowa i zarezerwuj warstwy lub obiekty na podstawie podanych kryteriów. Zob. Rezerwacja i odblokowanie dostępu do obiektów na podstawie kryteriów.
Choć klasy i zasoby można edytować bez konieczności ich rezerwacji, wprowadzenie do nich zmian może wymagać zarezerwowania korzystających z nich obiektów.
Dodaj komentarz w oknie dialogowym Rezerwuj, w którym wyjaśnisz powód rezerwacji danej warstwy lub obiektu, a następnie kliknij OK.
Podczas pracy nad plikiem pamiętaj o regularnym zapisywaniu go za pomocą polecenia Zapisz. W ten sposób zaktualizujesz swój lokalny plik roboczy, ale plik projektu już nie.
Gdy ukończysz edycję zarezerwowanych warstw lub obiektów, możesz na wiele różnych sposobów zapisać je i wprowadzić swoje zmiany. W ten sposób zaktualizujesz zarówno swój lokalny plik roboczy, jak i plik projektu. Zmiany można dodawać tak często, jak to jest konieczne.
Zaznacz Plik > Zapisz i dodaj. Zob. Dodawanie zmian do pliku projektu.
Zaznacz Plik > Udostępnianie projektu i odblokuj dostęp do warstwy. Zob. Zakładka Warstwy.
Otwórz okno dialogowe „Organizacja” lub paletę Nawigacja (wymagana wersja branżowa Vectorworks). Kliknij wybraną warstwę projektową, arkusz prezentacji lub okno widoku prawym przyciskiem myszy i wybierz z menu kontekstowego polecenie Odblokuj dostęp.
Zaznacz w swoim pliku roboczym obiekt(-y), a następnie kliknij polecenie Modyfikacja > Odblokuj dostęp lub kliknij obiekty prawym przyciskiem myszy i wybierz z menu kontekstowego polecenie Odblokuj dostęp.
Zaznacz Narzędzia > Odblokowanie niestandardowe i odblokuj dostęp do warstw lub obiektów na podstawie podanych kryteriów. Zob. Rezerwacja i odblokowanie dostępu do obiektów na podstawie kryteriów.
Kliknij przycisk Dodaj, aby wprowadzić swoje zmiany i całkowicie odblokować dostęp do wszystkich uprzednio zarezerwowanych elementów.
Zaznacz Plik > Zamknij i odblokuj dostęp, jeżeli zakończyłeś pracę w swoim pliku roboczym. Jeśli któreś z Twoich zmian nie zostały jeszcze zapisane lub zatwierdzone, Vectorworks przypomni o konieczności ich uprzedniego zapisania i dodania za pomocą polecenia Zapisz i dodaj. Za pomocą tego polecenia można zamknąć dokument roboczy i odblokować wszystkie warstwy oraz obiekty, które zarezerwowałeś, tak aby pozostali współpracownicy mogli je edytować.
Aby wykonać dodatkową pracę w projekcie, otwórz ponownie plik roboczy i zarezerwuj potrzebne obiekty lub warstwy. Plik projektu otwórz ponownie tylko wtedy, gdy chcesz utworzyć kolejny plik roboczy.
Porady, jak edytować współdzielony plik
Nazwa użytkownika jest przypisywana do pliku roboczego. Jeśli pracujesz nad udostępnianym plikiem na kilku różnych komputerach, możesz korzystać z tego samego pliku roboczego, pod warunkiem że na każdym komputerze używasz dokładnie tej samej nazwy użytkownika. Jeśli nie, na każdym komputerze powinieneś używać osobnego pliku roboczego.
Warstwy, które zostały zarezerwowane w tym dokumencie roboczym, na liście Warstwy będą oznaczone na niebiesko. Warstwy, które są aktualnie zarezerwowane w innych dokumentach roboczych, będą wyszarzone.
Możesz edytować tylko te warstwy, które wcześniej zarezerwowałeś. Możliwe jest natomiast kopiowanie obiektów w warstwach niezarezerwowanych.
Aby zmienić okno widoku, wystarczy zarezerwować warstwę, w której znajduje się to okno. Można zmieniać ustawienia okien widoku, które dotyczą także innych warstw, np. linii przekroju czy dymków tekstowych detalu. Aby utworzyć okno przekroju, należy jedynie zarezerwować warstwę docelową okna przekroju, natomiast nie trzeba rezerwować warstwy, w której zostanie umieszczona linia przekroju. Okno widoku można zaktualizować w każdej warstwie. Skadrowane okno widoku może być edytowane w tym samym czasie tylko przez jednego użytkownika. Adnotacje okien widoku natomiast mogą być edytowane w tym samym czasie przez wielu użytkowników.
Preferencje i ustawienia dokumentu, zasoby i inne parametry (niezwiązane bezpośrednio z rysowaniem) możesz dostosować pod warunkiem, że posiadasz odpowiednie uprawnienia. Zob. Opis poziomów uprawnień.
Czasami zmiany, które zostały wprowadzone w dokumencie roboczym, wpływają również na warstwy, które nie zostały zarezerwowane. Jeśli żądane warstwy są akurat zarezerwowane przez innych użytkowników, pojawi się komunikat, że edycja nie jest możliwa. Jeżeli zaś żądane warstwy są dostępne, program zasugeruje Ci ich rezerwację.
Rezerwacja warstwy zdezaktualizowanej spowoduje, że dokument roboczy zostanie automatycznie zaktualizowany.